Telefon +48 601 051 593
Adres e-mail biuro@greatsolar.eu

Panele fotowoltaiczne w sezonie jesienno-zimowym – obalamy mity

Rozmawiając o fotowoltaice, najczęściej słyszaną opinią jest ta, że panele fotowoltaiczne nie działają w zimie. Jaka jest prawda? Jak solarna instalacja funkcjonuje w sezonie jesienno-zimowym? Na te i inne pytania, odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Panele fotowoltaiczne nie działają w zimie – MIT

Pierwszym mitem, który należy obalić jest informacja o tym, jakoby panele fotowoltaiczne nie działały w sezonie zimowym. Great Solar wyraźnie podkreśla, że instalacja fotowoltaiczna to system całoroczny, dlatego energię elektryczną produkuje również w zimie! Podkreślić trzeba jedynie, że ze względu na mniejsze natężenie promieniowania słonecznego, w miesiącach grudzień – luty, wyprodukowanej energii będzie trochę mniej. Jednakże można to zrekompensować poprzez tzw. bilansowanie energii w sieci. Polega to na magazynowaniu nadwyżek wytworzonej energii, które można odebrać właśnie w okresach niższej produkcji np. w zimie.

Niska temperatura hamuje działanie fotowoltaiki -MIT

Kolejnym fałszywym przekonaniem jest, że panele solarne działają najlepiej, gdy „z nieba leje się żar”. Przypominamy! Działanie paneli fotowoltaicznych zależy od promieni słonecznych, a nie wysokiej temperatury! Dlatego niska temperatura w słoneczny dzień oddziałuje na system solarny nawet lepiej, niż wysoka temperatura podczas słonecznej pogody! Co więcej, nowoczesne rozwiązania technologiczne zastosowane w fotowoltaice, pozwalają na jej efektywną pracę nawet w bardzo niskich temperaturach, dochodzących do – 40 stopni Celsjusza!

Panele fotowoltaiczne nie działają w pochmurne dni – MIT

Wbrew powszechniej opinii, panele fotowoltaiczne w pochmurne czy mgliste dni także produkują energię elektryczną. Faktem jest jednak, że jest jej mniej, niż wtedy, gdy niebo jest bezchmurne!

Instalację fotowoltaiczną należy w zimie odśnieżać – FAKT

Owszem, zalegający na panelach biały puch, jest przeszkodą w prawidłowej i efektywnej pracy systemów solarnych. Dlatego już na etapie montażu należy zadbać, aby panele fotowoltaiczne były zainstalowane pod odpowiednim kątem, nie tylko ze względu na ruch słońca po nieboskłonie, ale również z powodu śniegu, który w zimowym sezonie może zalegać i utrudniać uzyskiwanie optymalnej ilości odnawialnych źródeł energii. Instalacja fotowoltaiczna powinna być zamontowana pod kątem 30 – 45 stopni, wtedy ewentualna pokrywa śnieżna pod wpływem grawitacji, sama się osunie i właściciele posesji nie muszą zaprzątać sobie głowy odśnieżaniem paneli. W innym przypadku taka czynność w sezonie zimowym jest niezbędna.

Montaż instalacji fotowoltaicznej w zimie jest niemożliwy – MIT

Z wyłączeniem trudnych warunków atmosferycznych, jak np. silny wiatr bądź intensywne opady śniegu, które zagrażają bezpieczeństwu montażystów, nie ma większych przeciwwskazań ku temu, aby panele fotowoltaiczne montować w zimie. Należy jedynie przestrzegać wszystkich zasad BHP (chociaż o tym trzeba pamiętać, o każdej porze roku), a pracownicy muszą posiadać ochronną odzież, a niskie temperatury nie są przeszkodą. Instalatorzy z Great Solar to specjaliści przygotowani do wykonywania swoich zadań niezależnie od pory roku!

Great Solar informuje, od czego zależy ilość wytwarzanej energii przez panele fotowoltaiczne

Co ma zatem wpływ na optymalną pracę systemu fotowoltaicznego? Istotne znaczenie w tej kwestii, mają takie czynniki, jak:

–        kąt nachylenia paneli – tak jak wcześniej wspomnieliśmy, dla szerokości geograficznej w której znajduje się Polska, najlepsze ustawienie to kąt 30–45 stopni, zapewniający najlepsze warunki działania systemów;

–        kierunek ułożenia instalacji względem słońca – rekomenduje się montaż fotowoltaiki na dachu od południowej strony;

–        miejsce instalacji systemów solarnych – muszą one być jak najbardziej odsłonięte, dlatego należy omijać różnorodne miejsca, które powodują zacienienie i utrudniać dopływ promieni słonecznych.

Panele fotowoltaiczne to instalacja całoroczna. Warto także mieć na uwadze, że nadmiar energii wytworzonej w lecie, można odebrać w sezonie jesienno-zimowym, kiedy jej produkcja jest niższa. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii wbrew powszechnym opiniom to inwestycja opłacalna przez cały rok i należy zawsze o tym pamiętać!

Instalacje fotowoltaiczne już za 13 950 zł z 90% dofinansowaniem!