Mówi się, że wzrost temperatury fotowoltaiki skutkuje jej krótszą sprawnością i żywotnością. Nic więc dziwnego, że eksperci stale poszukują rozwiązań, które chłodziłyby panele fotowoltaiczne, nie ingerując w ich działanie. Jakie systemy obowiązują obecnie? Zapraszamy do lektury naszego najnowszego tekstu!
Systemy chłodzące panele fotowoltaiczne
Jedną z najbardziej popularnych technik chłodzenia instalacji fotowoltaicznej w upalne dni jest chłodzenie pasywne – wodą lub powietrzem. Do chłodzenia przewodzącego używa się zazwyczaj materiałów zmiennofazowych. Można również zdecydować się na opcję wyposażenia modułów PV w rurki wypełnione czynnikiem chłodzącym. To chłodzenie jest połączeniem zmiany fazy i konwekcji czynnika chłodzącego. Aktywne chłodzenie natomiast zużywa energię do chłodzenia fotowoltaiki – chłodzenia termoelektrycznego i chłodzenia nanopłynami.
Nowoczesna metoda prosto z Francji
Obiecującą formą chłodzenia fotowoltaiki jest propozycja od francuskiej firmy. Ich technologia wydaje się proste i, co istotne, skuteczna. Polega na wykorzystaniu opatentowanej rury umiejscowionej na krawędzi paneli. Umieszczone w rurze małe otwory, pozwalają na uwalnianie zmagazynowanej wody deszczowej. Wówczas na panelach fotowoltaicznych tworzy się cienka warstwa cieczy. Obniża ona, niemal natychmiastowo, temperaturę instalacji. Ponadto, propozycja technologiczna Francuzów, posiada także czujnik temperatury. Gdy temperatura urządzenia przekroczy 25 stopni Celsjusza, wyzwala się strumień wody chłodzącej. Zdaniem francuskich ekspertów, stosowanie tej metody pozwala na zwiększenie wytwarzania energii przez fotowoltaikę nawet o 8-12% w skali roku.
Panele fotowoltaiczne na dofinansowanie
By planować, w jakiś sposób chłodzić panele fotowoltaiczne, najpierw – wiadomo – trzeba się zdecydować na ich instalację. Polecamy się do realizacji projektów zarówno dla klientów indywidualnych, jak i właścicieli firm czy instytucji. Mieszkańcom domów jednorodzinnych oferujemy instalacje małej mocy – od 3 do 10kWp. Pracę zaczynamy od wykonania projektu i oceny zdolności technicznej danej nieruchomości. Ponadto, doradzamy klientowi, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla niego i dla jego portfela. Odnawialne źródła energii są bowiem nie tylko wyrazem troski o środowisko. Montaż paneli fotowoltaicznych zwróci się dość szybko, a różnica na rachunkach za prąd będzie zauważalna od razu. Nie masz zapasu gotówki? Nie szkodzi – możesz skorzystać z wielu dofinansowań, np. Mój Prąd.
Komercyjne instalacje fotowoltaiczne dla Twojej firmy
Współpracujemy nie tylko z klientami indywidualnymi. Prowadzimy projekt dla klientów komercyjnych od oceny projektu aż do momentu odbioru technicznego. Panele fotowoltaiczne budujemy na budynkach firm, zakładów pracy, a także instytucji komunalnych oraz miast. Jak pokazuje nasza najnowsza inwestycja – farma fotowoltaiczna w Sokołowie Małopolskim przy drodze S19 – instalacja niekoniecznie musi znajdować się na dachu. Wolnostojące panele to idealne rozwiązanie dla większych projektów. Zapraszamy do kontaktu, by poznać szczegóły – napisz lub zadzwoń do nas.