Telefon +48 601 051 593
Adres e-mail biuro@greatsolar.eu

Jak zbudować dom energooszczędny?

Zastanawiacie się, jak zbudować dom energooszczędny? Nic dziwnego – jest w modzie. To jednak bardzo korzystna i dla środowiska, i dla nas moda! Decydując się na budowę eko-domu nie tylko troszczymy się o powietrze. Taka inwestycja to bowiem szansa na zaoszczędzenie naprawdę dużej kwoty. Dom energooszczędny to nawet 4-krotnie mniejsze zużycie energii! Rozważasz budowę takiego domu? Zastanawiasz się, co jest niezbędne, a o czym musisz zapomnieć? Zachęcamy do lektury najnowszego artykułu – mamy nadzieję, że rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Co, jeśli gleba nie sprzyja?

Działka idealna nie istnieje – problemy z budową domu często pojawiają się już na poziomie fundamentów. Wysoki poziom wód gruntowych, gliny. W takich przypadkach, jak stwierdzają nasi zaufani fachowcy z branży budowlanej, świetnie sprawdza się żelbetowa płyta fundamentowa i styropian.

Wielkość domu – czy ma znaczenie dla oszczędzania energii?

Tak – i to ogromne! Im większa powierzchnia tym więcej przegród zewnętrznych. Droższe będą więc koszty ogrzania budynku. Dom energooszczędny nie powinien więc być duży. Architekci zalecają, by nie miał skomplikowanych kształtów. Najbardziej ekonomiczny jest dom w kształcie prostokąta – z prostym dachem, bez balkonów. Wybranie klasycznego projektu to nie tylko szansa na zaoszczędzenie kosztów za energię. To także niższe kwoty wydawane podczas procesu budowy.

Okno na świat sytuowane z głową

Dom przyjazny środowisku to dom z dużymi oknami skierowanymi na… południe! Sztuczka nieskomplikowana, a z korzyściami dla domowego budżetu. Ważne jednak, by nie przesadzać z montażem okien po południowej stronie. Zbyt duże nasłonecznieniem bowiem, szczególnie w lecie, gdy temperatury są wysokie, może zmuszać do korzystania z klimatyzacji, co powoduje dodatkowe zużycie prądu. Ciekawym, i co ważne, opłacalnym rozwiązaniem, jest montaż rolet zewnętrznych. Zakup tych akcesoriów okiennych ogranicza do minimum straty ciepła przenikającego przez okno. Jak to działa w praktyce? Rolety zewnętrzne zamykane na noc zmniejszają straty aż o 40%! Jeśli istnieje obawa, że będziecie zapominać o zamykaniu rolet, warto rozważyć instalację systemów automatycznych.

Fotowoltaika – instalacja przyjazna rodzinie

Dom energooszczędny nie istnieje bez fotowoltaiki. Panele fotowoltaiczne większości z nas kojarzą się z produkcją prądu. To prawda! Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, przestajesz być zależny od miejscowej elektrowni. Energia ze słońca jest pozyskiwana etapami. W ogniwach fotowoltaicznych, łączonych w specjalne moduły, energia ze słońca zostaje przekształcona w prąd stały. Następnie prąd ten trafia do falownika. Tam przekształca się w prąd zmienny – czyli ten zgodny z parametrami typowych domowych gniazdek. Co ważne, falownik można uznać za element kontrolujący zachodzące procesy. Oznacza to zatem, że prąd, a właściwie jego parametry, są dostosowywane do parametrów sieci domowej. Należy dodać, że wspomniany falownik, wyłącza się w momencie wykrycia nawet najdrobniejszej awarii. To niezwykle istotne ze względów bezpieczeństwa.

Great Solar – taniej, ekologiczniej, łatwiej

Więcej o tym, jak promienie słońca zamieniają się w prąd wykorzystywany każdego dnia w gospodarstwie domowym, przeczytacie w naszej bazie wiedzy. Pamiętajcie – fotowoltaika to szansa na ogromne oszczędności w domowym budżecie. Obecnie panele fotowoltaiczne są zamawiane nie tylko przez głowy rodzin, ale i właścicieli firm. Przedsiębiorstwa także chcą się dostosować do ekologicznego nurtu, a i oszczędności nie są bez znaczenia, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Fotowoltaika ma jeszcze jedną zaletę – może być montowana niezależnie od pory roku. Jest także odporna na działanie warunków atmosferycznych. Deszcz, śnieg, grad czy silny wiatr nie uszkodzą dobrze zamontowanych paneli. Chcesz mieć pewność, że Twoja instalacja zostanie zamocowana jak należy? Zdecyduj się na usługi profesjonalnej i doświadczonej w branży firmy. Great Solar poleca się do współpracy, oferując panele fotowoltaiczne z korzystnym dofinansowaniem!

Instalacje fotowoltaiczne już za 13 950 zł z 90% dofinansowaniem!