Telefon +48 601 051 593
Adres e-mail biuro@greatsolar.eu

Jakie wymogi powinien spełnić dom energooszczędny?

Dom energooszczędny pozwoli Ci zmniejszyć zużycie energii, zanieczyszczenie środowiska .Na przestrzeni lat pozwoli również obniżyć rachunki za ogrzewanie.. W tym artykule przedstawiamy wszystkie aspekty, na które powinieneś zwrócić uwagę przy budowie domu energooszczędnego.

Dom energooszczędny – dlaczego ciepło ucieka?

Większość ciepła ucieka z pomieszczenia przez tzw. otwory zewnętrzne: ściany, dach, otwory wentylacyjne. Otwieranie drzwi także powoduje zwiększenie wydatków na utrzymanie ciepła w pomieszczeniu. Co zrobić, aby zapobiec utracie energii? Ważnym elementem, który wpływa na energooszczędność domu, są materiały budowlane, dlatego już na początkowych etapach powinniśmy zwrócić na nie uwagę.

Materiały do ekologicznej budowy

Jeśli chcemy oszczędzać energię, najlepiej wybrać materiały o dużej masie termicznej, taki jak: beton kamień, czy cegła, budując drewniany, dom zdecydowanie trudniej magazynuje się energię. Warto również ocieplić dom wełną mineralną, to istotnie przełoży się na zatrzymanie energii cieplnej.

Kształt domu również ma znaczenie

Materiał, z którego budujemy dom, to nie wszystko. Ważny jest także kształt budynku i wielkość powierzchni grzewczej. Najlepiej, żeby dom energooszczędny był projektowany w kształcie litery „W”, na planie prostokąta . Im większą mamy powierzchnię styku ze ścianami, tym lepiej, ponieważ zmniejszamy liczbę  „otworów zewnętrznych” i obiekt utrzymuje temperaturę w przeliczeniu na metr kwadratowy. Dlatego projekt domu parterowego nie sprawdzi się, ponieważ ciepło będzie uciekało ku górze.

Dom energooszczędny a panele fotowoltaiczne

Ciężko wyobrazić sobie dom energooszczędny bez paneli fotowoltaicznych. Przy wyborze instalacji należy zwrócić uwagę na to, ile prądu wykorzystujemy. Niejednokrotnie energia wytwarzana z paneli fotowoltaicznych przekracza wykorzystanie przez Klienta, lecz panele fotowoltaiczne dają możliwość ponownego wykorzystania zmagazynowanej energii. W gospodarstwach domowych lub małych firmach eksploatacja energii waha się od 3 do 10 kwp.

Panele fotowoltaiczne, a dofinansowania

Zdajemy sobie sprawę, że instalacja paneli fotowoltaicznych to projekt wymagający finansowo, dlatego zainteresowanym inwestycją służymy radą w zakresie dotacji. W marcu 2020 roku ruszyła druga edycja programu „MÓJ PRĄD”. Dzięki złożeniu wniosku można dostać dofinansowanie do 5000 złotych. Więcej informacji na stronie.

Great Solar – skontaktuj się z nami!

Jeśli zastanawiasz się nad budową domu energooszczędnego, skontaktuj się z nami. Wspieramy klientów od początku procesu, przez wykonanie projektu, do oddania realizacji. Zapraszamy do kontaktu!

Instalacje fotowoltaiczne już za 13 950 zł z 90% dofinansowaniem!