Wszyscy mamy nadzieję, że wiosna już z nami zostanie. Ale czy zastanawialiście się Państwo, co zmiana pory roku oznacza dla instalacji fotowoltaicznej, którą macie na dachu domu lub firmy? Sprawdźcie, czy Wasza fotowoltaika jest gotowa na nowy sezon.
Fotowoltaika – czy przegląd jest wskazany po zimie?
Czy jest sens przeprowadzać przegląd fotowoltaiki po zimie? Nie. W miesiącach zimowym instalacja produkuje zacznie mniej energii niż wiosną czy w pełni lata, wykorzystywane są nadwyżki wyprodukowanej energii. Warto podkreślić, że fotowoltaika należy do grona jednych z najbardziej bezawaryjnych instalacji. Producenci zdają sobie bowiem sprawę, że będzie pracować także zimą – gdy są niesprzyjające warunki atmosferyczne. Instalacja jest na to przygotowana, zatem nie ma potrzeby w takim wypadku robić dodatkowego przeglądu. Kiedy natomiast wskazana jest wizyta fachowca, by dokonał oględzin sprzętu? W sytuacji, gdy zauważycie Państwo wysoki wzrost rachunków, poluzowania lub nieprawidłowy (inny niż dotąd) wygląd modułów, czy diody sygnalizujące błąd pracy falownika.
Czyszczenie domowej instalacji fotowoltaicznej
W dotychczasowych artykułach podkreślaliśmy, że w większości przypadków odśnieżanie fotowoltaiki nie ma sensu. Podtrzymujemy naszą opinię. Jeżeli dach, na którym zamontowana jest instalacja, jest skośny, to ewentualnie zalegający śnieg powinien sam zsunąć się po modułach. Warto jednak pamiętać, że śnieg to nie tylko obciążenie dla paneli. Pełni także funkcję czyszczącą – stąd brak konieczności mycia instalacji, np. z ptasich odchodów. Gdyby jednak zimowe opady okazały się niewystarczające dla zabrudzeń, należy skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się czyszczeniem fotowoltaiki. Osoba niedoświadczona może nienależycie zadbać o swoje bezpieczeństwo i korzystając z niewłaściwego sprzętu uszkodzić moduły, a w rezultacie całą instalację.
Fotowoltaika na wielką skalę – farmy fotowoltaiczne
Farmy fotowoltaiczne to kolejny z obszarów zielonej energii, w którym się poruszamy. Mamy na koncie kilka instalacji na dużą skalę i pracujemy nad kolejnymi. Muszą Państwo pamiętać, że inwestycja w farmy to nie tylko troska o ekologię czy też alternatywne źródło energii. To przede wszystkim lokata kapitału – działki lub finansów i pozyskanie dochodu pasywnego, na który – na przykład pandemia – nie wpłynie negatywnie. Zachęcamy więc Państwa do rozważenia inwestycji, a w razie pytań, służymy pomocą.