Często możesz usłyszeć, że wydatki gospodarstw domowych na energię elektryczną stale rosną. W wyniku tego, coraz więcej osób, poszukuje sposobów na zmniejszenie kosztów poniesionych za zużycie prądu. Za jedno z alternatywnych rozwiązań są uznawane panele fotowoltaiczne. Pewnie słyszałeś już co nieco o tych urządzeniach. Usystematyzujemy Twoją wiedzę, dzięki czemu dowiesz się, jak działają i dlaczego warto je zamontować.
Moda na odnawialne źródła energii
Rynek fotowoltaiczny rośnie w siłę. Jak podaje marka PV Poland – w Europie, tylko w samym 2018 roku, mogliśmy obserwować wzrost liczby nowych paneli fotowoltaicznych. I to w dodatku aż o ponad 50%! W tym miejscu warto odnotować sytuację PV w kraju nad Wisłą. Polska należy bowiem do grona 10-ciu najdynamiczniej rozwijających się rynków PV w obrębie całej UE. Możesz przeczytać o tym tutaj.
Jak działają panele fotowoltaiczne?
Czasami spotkamy się z tym, że ktoś nie rozumie mechanizmu, według którego panele pozyskują prąd. Jeśli należysz do tego grona, to mamy nadzieję, że nasz schemat pomoże Ci zrozumieć ów proces:
Foton, czyli minimalna jednostka światła, pada na płytkę krzemową, tworzącą ogniwa. → Krzem pochłania ową jednostkę. → Następuje wybicie elektrony ze swojej pozycji, co powoduje jej ruch.
Owe zjawisko zobrazowaliśmy w naszym poradniku: Jak zamienić światło w prąd? Pamiętaj, że panele fotowoltaiczne umożliwiają produkcję prądu stałego. By móc w pełni ciszyć się energię elektryczną, potrzebujesz inwertera, który zamieni prąd stały w zmienny. Nie martw się. Zamawiając instalację PV w takich firmach, jak nasza, montaż inwertera masz w cenie usługi.
Czy fotowoltaika się opłaca?
To pierwsze pytanie, jakie nasuwa się osobom, które wahają się, czy zainwestować w to ekologiczne źródło energii, czy też nie. Te osoby zastanawiają się, kiedy zwróci się im inwestycja i czy w ogóle to nastąpi. Wówczas należy pamiętać, że koszty poniesione z tytułu takiej realizacji, są kosztami jednorazowymi. Co więcej, łatwo można uzyskać finansowanie na panele fotowoltaiczne. A korzyść? Oszczędność na wydatkach na energię! Posłużymy się przykładem. Montując instalację fotowoltaiczną 3 KW dla gospodarstw domowych, masz pewność, że już po 9 latach, otrzymasz zwrot poniesionych wcześniej kosztów. Sprawdź sam.
Czy będę sam w stanie zainstalować panele fotowoltaiczne?
Aby zamontować samemu panele fotowoltaiczne, należy posiadać stosowne uprawnienia (m.in. do pracy na wysokości), a także mieć odpowiednią wiedzą na ten temat. Nieprawidłowy montaż może skutkować wyższymi wydatkami na energię (aniżeli było to zakładane). Instalację paneli fotowoltaicznych powierz fachowcom.
Czy usytuowanie paneli PV ma znaczenie dla ich efektywności?
Oczywiście. Pisaliśmy o tym w artykule: Jak najkorzystniej usytuować zestaw paneli PV? Już teraz zachęcamy Cię do zapoznania się z tym wpisem i sięgania po naszą Bazę Wiedzy, kiedy tylko tego potrzebujesz!
Chcesz wiedzieć więcej? Masz inne pytania?