Farmy fotowoltaiczne to bez wątpienia technologie przyszłości. To instalacje naziemne o mocy od kilkudziesięciu kilowatów do kilku megawatów, elektrownie fotowoltaiczne produkujące i dystrybuujące energię do sieci elektroenergetycznej. Dlaczego warto lokować fundusze właśnie w “słonecznym biznesie”? Powodów jest kilka, wymienimy najważniejsze:
1. To stałe i ekologiczne źródło energii.
2. To stały dochód pasywny dla Inwestora.
3. Stopa zwrotu jest wyższa niż przy bankowych lokatach.
4. Zapotrzebowanie energii nie maleje.
Decyzja podjęta? Świetnie, zatem… Od czego zacząć inwestycję? Czy to się opłaca? Zapraszamy do lektury pierwszej części naszego poradnika!
Od czego zacząć inwestycje w farmy fotowoltaiczne?
Najtrudniejszy pierwszy krok, ale zawsze trzeba go wykonać. Jak należy postępować w przypadku inwestycji w farmy fotowoltaiczne? Wszystko zaczyna się od wyboru lokalizacji. Nie może być przypadkowa. Dlaczego wybór miejsca ma aż takie znaczenie? Ponieważ to właśnie od lokalizacji zależy efektywność farmy i generowanie odpowiedniej ilości energii. Już na tym etapie warto pomyśleć o współpracy z firmą zajmującą się montażem paneli fotowoltaicznych. Great Solar ma doświadczenie w realizacji większych projektów – także farm – dlatego chętnie poprowadzi przez cały proces inwestycyjny.
Gdzie najlepiej montować farmę fotowoltaiczną?
Wybierając lokalizację, trzeba zwrócić uwagę na stopień nasłonecznienia i jakość powietrza. Rozglądając się za odpowiednią działką, należy więc inwestować w taką, na którą nie pada cień i w okolicy której powietrze nie jest mocno zapylone. Nie bez znaczenia jest także powierzchnia do wykorzystania na inwestycję, aby możliwe było generowanie zakładanej ilości energii. Czy istnieje jakieś minimum? Tak, przyjmuje się, że dla 1MW energii konieczne są 2 hektary wolnej przestrzeni. Ponadto, na wybranej już działce powinien zostać przeprowadzony audyt energetyczny. Pozwoli on oszacować rezultaty i koszty inwestycji, a także czas, w którym zwróci się poniesiony nakład finansowy.
Fotowoltaika na dużej powierzchni – co uwzględnić w projekcie?
Nie ma mowy o przyłączeniu farmy do zakładu energetycznego bez odpowiedniej dokumentacji. Co powinna zawierać?
Specyfikacje wszystkich urządzeń, które będą się znajdować na farmie.
Wizualizację (projekt) położenia farmy fotowoltaicznej na danej przestrzeni.
Pełen opis inwestycji.
Dokładny kosztorys.
Farmy fotowoltaiczne to nasza specjalność
Przedstawione kroki – właściwie pierwsze etapy inwestycji w farmy fotowoltaiczne – to dopiero początek drogi każdego Inwestora. Jako Great Solar mamy ogromne doświadczenie w realizacji takich projektów. Zapraszamy serdecznie do współpracy.