Telefon +48 601 051 593
Adres e-mail biuro@greatsolar.eu

Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych?

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych jest bardzo ważny, ponieważ to od niego w dużej mierze zależy wydajność całego systemu, a co za tym idzie, opłacalność inwestycji. Dlatego chcemy krótko omówić cały proces oraz wskazać, na co należy przede wszystkim zwrócić uwagę.

Montaż paneli fotowoltaicznych – jak znaleźć odpowiednie miejsce?

Aby instalacja fotowoltaiczna była w pełni wydajna i absorbowała możliwie jak najwięcej promieni słonecznych, należy zadbać o wybór odpowiedniego miejsca oraz o ustawienie właściwego kierunku i kąta nachylenia.

Miejsce montażu

Fotowoltaika działa najlepiej wówczas gdy wszystkie panele są nasłonecznione w równym stopniu. Dlatego też zwykle montuje się je na dachach i elewacjach. Są one wówczas na tyle wysoko, że ryzyko zacienienia znacznie spada.

Jeżeli panele mają być postawione na gruncie, konieczne jest znalezienie miejsca, które będzie znajdować się z dala od zabudowań, drzew i innych przeszkód, które mogłyby powodować okresowe zacienienia. 

Warto wiedzieć, że panele łączone w sposób szeregowy należy ustawić w tym samym kierunku oraz pod tym samym kątem nachylenia. W przeciwnym razie ich ekspozycja na światło będzie się różnić i pomimo braku zacienienia może wystąpić spadek wydajności.

Kierunek i kąt nachylenia

Najkorzystniejszym w naszym położeniu geograficznym rozwiązaniem jest ustawienie paneli w stronę południa i nachylenie pod kątem 30-40°. Zadowalający efekt możemy osiągnąć również kierując je na południowy- wschód oraz południowy-zachód. Uzysk energii jest wciąż zadowalający przy pochyleniu w granicach 25-55°. Najgorszym rozwiązaniem jest ustawienie paneli na północ – w Polsce jest to zupełnie nieefektywne.

Instalacja paneli fotowoltaicznych krok po kroku

Montaż paneli fotowoltaicznych można podzielić na 6 etapów.

1) Badania wstępne Nie każdy dach jest odpowiedni do montażu instalacji fotowoltaicznych. Dlatego w pierwszej kolejności należy sprawdzić m.in. nachylenie i kierunek zadaszenia, wielkość dostępnej powierzchni, wytrzymałość dachu i ścian. Jest to również etap, w którym możliwe jest sporządzenie kosztorysu zawierającego ilość i typ paneli fotowoltaicznych, cenę okablowania i całego systemu montażowego oraz szacunkową cenę montażu.

2) Montaż konstrukcji nośnej Typ konstrukcji może różnić się w zależności od rodzaju. W przypadku pokryć pochyłych konstrukcję nośną stanowią szyny aluminiowe, na których umieszcza się panele. Na płaskich dachach, które są w stanie utrzymać odpowiedni ciężar, przy systemie montującym umieszcza się balast stabilizujący ogniwa fotowoltaiczne.

3) Montaż paneli fotowoltaicznych do konstrukcji Ogniwa mocuje się na przygotowanej konstrukcji za pomocą śrub i zacisków. Nie jest to skomplikowany proces, ale z uwagi masę i rozmiar modułów, montaż powinien być wykonywany przez co najmniej 2-3 monterów.

4) Instalacja inwertera Jest to ostatni etap, jaki powinien poprzedzać podpięcie okablowania. Falownik nie powinien być zainstalowany w zbyt dużej odległości od paneli i skrzynki z bezpiecznikami.

5) Podłączenie okablowania Polega na przeprowadzeniu: – przewodu DC – łączącego panele z falownikiem, – przewodu sieciowy – łączącego inwenter ze skrzynką falowników

6) Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci Należy w tym celu złożyć odpowiedni formularz u lokalnego dostawcy energii elektrycznej.

7) Kontrola i uruchomienie instalacji Po uruchomieniu falownika należy sprawdzić, czy wszystkie elementy zostały prawidłowo podłączone. Jeśli wszystko działa jak należy,  można zacząć korzystać z odnawialnych źródeł energii.  

Instalacje fotowoltaiczne już za 13 950 zł z 90% dofinansowaniem!