Telefon +48 601 051 593
Adres e-mail biuro@greatsolar.eu

Jak zarobić na farmie fotowoltaicznej?

Fotowoltaika jest w Polsce coraz bardziej popularna. Na wielu domach widzi się panele słoneczne, których celem jest zmniejszenie rachunków za prąd dla gospodarstw domowych. Czym jest fotowoltaika? Najprościej mówiąc, jest to dziedzina nauki, która zajmuje się zmianą promieniowania słonecznego w prąd. Ale obniżenie rachunków to nie jedyne zastosowanie fotowoltaiki. Na wytwarzaniu energii elektrycznej można zarobić. Rozwiązaniem jest farma fotowoltaiczna.

Cechy farmy fotowoltaicznej

Jeżeli chcemy, aby farma fotowoltaiczna się zwróciła, musi ona spełniać kilka warunków. Zamontowanie panelu na dachu lub działce obok domu nie wystarczą, żeby na tym zarabiać. Każda nadwyżka przy produkcji prądu przez przydomowe panele jest rozliczana z zakładem energetycznym. Co więc musi być spełnione, żeby założyć farmę fotowoltaiczną?

  • musisz mieć odpowiednią ilość miejsca, minimalna wielkość działki pod taką inwestycję do 2 ha;
  • grunt powinien mieć klasę IV lub niższą;
  • działka powinna być płaska lub skierowana na południe, wtedy panele działają najlepiej;
  • teren nie powinien być zacieniony, dobrze, jeśli w okolicy nie ma wysokich drzew i budynków;
  • grunt powinien znajdować się stosunkowo blisko sieci energetycznej, wtedy łatwiej go podłączyć;
  • zadbaj by do działki był możliwy dojazd.

Wiesz już jakie warunki powinieneś spełnić, żeby farma fotowoltaiczna mogła powstać. Jak więc ma się sprawa z finansami?

Zarabianie na farmie fotowoltaicznej

Pierwszym sposobem, w jaki można zarobić na budowie farmy fotowoltaicznej jest sprzedaż prądu. Pamiętaj, że aby farma fotowoltaiczna, o takich parametrach jak podane powstała potrzebny jest spory kapitał, bo wynosi on ok. 4 500 000 zł. Skąd takie liczby? Przede wszystkim należy przeznaczyć ok. 2 500 000 na zakup samych paneli. Do tego, należy uwzględnić koszty montażu, zakupu lub dzierżawy gruntu, ogrodzenie działki, koszty przyłączenia do sieci i formalności związane z pozwoleniami na budowę itp. Jak więc na tym zarobić?

Jeśli zdecydujesz się na budowę farmy, możesz wziąć udział w specjalnych aukcjach, które pozwolą Ci sprzedawać wytwarzany prąd. Aukcje Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) mają określone warunki, jakie?

  • Referencyjne ceny sprzedaży określane są przez rząd;
  • Oferty, które wystawiają na aukcje inwestorzy nie mogą przekraczać cen referencyjnych;
  • 20% najdroższych ofert jest odrzucanych;
  • Państwo odkupuje prąd po wybraniu najkorzystniejszych ofert.

Biorąc udział w aukcji OZE, masz szansę na pewną współpracę na około 15 lat. Farma fotowoltaiczna, o takich wymiarach jak podane wcześniej po 10 latach generuje ok. 12 000 000. Faktyczny zysk wynosi 7 500 000 po odjęciu kapitału początkowego.

Sprzedaż prądu to nie wszystko

Jeśli posiadasz odpowiedni grunt, ale farma fotowoltaiczna jest poza Twoim zasięgiem finansowym nadal możesz na tym zarobić. W takim wypadku warto jest zastanowić się nad dzierżawą gruntu. Umowa dzierżawy z inwestorem zawierana jest najczęściej na 20 lub nawet 30 lat co daje pewny zarobek dla właściciela ziemi. Dobrze jest pamiętać o kilku ważnych rzeczach przy podpisywaniu umowy. Przede wszystkim zwróć uwagę na reguły naliczania czynszu, określ zasady korzystania ze swojego gruntu w okresie od podpisania umowy do rozpoczęcia inwestycji oraz po jej wybudowaniu. Jasno zdefiniuj obowiązki stron wynikające z budowy i eksploatacji farmy.

Dzierżawa gruntu nie daje takich zysków jak sama farma fotowoltaiczna, jednak ze względu na to, że umowa dzierżawy przy takiej inwestycji podpisywana jest na wiele lat, daje właścicielowi działki stałe źródło dodatkowego dochodu. Taka inwestycja stanowi dobre zabezpieczenie finansowe dla posiadacza ziemi. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami! Odpowiemy na wszystkie pytania!

Instalacje fotowoltaiczne już za 13 950 zł z 90% dofinansowaniem!