Telefon +48 601 051 593
Adres e-mail biuro@greatsolar.eu

Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne – podobieństwa i różnice

Odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu w polskich domach. Coraz więcej osób decyduje się inwestować w kolektory słoneczne lub panele fotowoltaiczne. Czasami również w oba systemy naraz. Co stoi za tym, że odnawialne źródła energii stały się tak bardzo popularne? Czy rzeczywiście są opłacalne? Czym się różnią między sobą? W niniejszym poradniku podejmiemy się próby odpowiedzi na te pytania.

Czy kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne to jest to samo?

W Polsce możemy zaobserwować pewne zjawisko – wiele osób utożsamia kolektory słoneczne z panelami fotowoltaicznymi. Nierzadko te terminy są traktowane synonimicznie. A to błąd. Mimo że obydwa urządzenia wykorzystują słońce do produkcji energii i są nieco podobne do siebie wizualnie, to w rzeczywistości różnią się wszystkim innym.

Jak działają kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne – podobnie jak panele fotowoltaiczne – odpowiadają za przeobrażenie promieni słonecznych w energię. Odbywa się to w prosty sposób – promienie słoneczne padają na płyty kolektora, w wyniku czego następuje wytworzenie ciepła, które za pośrednictwem płynu solarnego jest przekazywane do instalacji domowej. Należy pamiętać, że kolektory nie będą działać prawidłowo, jeśli nie będą współpracować z innymi źródłami energii, tj. pompa ciepła lub grzałka elektryczna. Kolektory słoneczne instaluje się na dachach budynków (WYŁĄCZNIE!).

Panele fotowoltaiczne – mechanizm

O ile kolektory słoneczne są odpowiedzialne za wytwarzanie ciepła, o tyle panele fotowoltaiczne są wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej. Mogą być montowane nie tylko na dachach domów i budynków gospodarczych, ale tak naprawdę w każdym innym miejscu. Dokładny schemat działania paneli fotowoltaicznych opisaliśmy w naszym poradniku: Jak działają panele fotowoltaiczne? W przeciwieństwie do kolektorów słonecznych, nie potrzebują innych urządzeń do tego, by prawidłowo wykonywać swoją pracę.

Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne – co je różni?

Praktycznie wszystko poza tym, że oba narzędzia służą do tworzenia energii i wymagają odpowiedniego usytuowania, aby być jak najbardziej efektywne. Choć na pozór wydaje się, że forma pozyskiwania energii jest podobna w obu przypadkach, to w rzeczywistości ów proces przebiega całkowicie inaczej. Odmienne może być także miejsce montażu, jak i koszt instalacji, o co pytają nas często Klienci.

Czy warto zainwestować w odnawialne źródła energii?

Rozwiązania ekologiczne są na topie. Budując lub remontując dom, zastanawiamy się, czy wybrać tradycyjne formy pozyskania energii dla budynku, czy też może zdecydować się na popularne dziś odnawialne źródła energii, do których zalicza się panele fotowoltaiczne. Decydując się na tę drugą możliwość, powinniśmy pamiętać, iż inwestycja w takie źródła energii, jak chociażby wspomniane panele PV to duży wydatek. Na nasze szczęście jest to koszt jednorazowy, który zwraca się w ciągu kilku lat od montażu. Korzyści? Możesz przeczytać o nich tutaj. Ba, możesz otrzymać nawet dofinansowanie na taką instalację. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić.

Instalacje fotowoltaiczne już za 13 950 zł z 90% dofinansowaniem!