Telefon +48 601 051 593
Adres e-mail biuro@greatsolar.eu

Panele fotowoltaiczne. Dofinansowanie, na jakie możesz liczyć w tym roku?

Rok 2020 dla branży fotowoltaicznej upłynął pod znakiem dynamicznego rozwoju. Według szacunków Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV rynek samych mikroinstalacji w Polsce jest wart niemal 6 mld złotych. Taki wzrost sektora był możliwy dzięki różnym formom wsparcia. W 2021 branża wydaje się nie zwalniać, a dofinansowanie na panele fotowoltaiczne są nadal dostępne.

Dofinansowania a kryzys w roku 2020

Zeszły rok, podobnie jak obecny, naznaczony jest pandemią koronawirusa. Dla branży fotowoltaicznej największym zagrożeniem było zamknięcie przez producentów, zwłaszcza pochodzących z Azji, produkcji podzespołów. W pierwszych miesiącach ubiegłego roku pojawiły się problemy z dostępnością urządzeń. Zamknięcie części fabryk i ograniczenie handlu międzynarodowego wpłynęło na wzrost cen urządzeń a zapotrzebowanie rosło i wielu inwestorów czekało na panele fotowoltaiczne. Dofinansowanie, na jakie mogli liczyć, uspokoiło sytuację.

Mimo że branża zakładała czarne scenariusze, to branża fotowoltaiczna w Polsce nadal się rozwijała. Chociaż tempo wzrostu spadało, to elektrowni słonecznych było coraz więcej. Sytuacja wróciła do normy pod koniec kwietnia.

Co wpłynęło na rozwój?

Przedstawiciele branży fotowoltaicznej są zgodni, tak dynamiczny rozwój branży był możliwy dzięki programom wsparcia takim jak:

  • „Mój prąd”, według szacunków dotacja zasiliła rynek kwotą ok. 4 mld zł;
  • „Agroenergia” – według danych, pierwsza edycja programu wygenerowała 646 wniosków, opiewających na kwotę 78 mln zł;
  • Regionalne programy Operacyjne, dane wskazują, że tylko w pierwszym kwartale 2020 roku, z tych środków sfinansowano projekty słoneczne na kwotę 5,8 mld zł.

Oprócz tych najbardziej dochodowych programów inwestorzy mogli liczyć na wsparcie w ramach programów takich jak: „Czyste powietrze”, z którego mogły korzystać osoby fizyczne, „Słonecznie dachy”, były wsparciem dla wspólnot mieszkaniowych, ulga termomodernizacyjna, dzięki której można było odpisać koszty inwestycji od podatku, ulga inwestycyjna na fotowoltaikę dla rolników, która obniżała podatek dla płatników podatku rolnego.

Panele fotowoltaiczne – dofinansowanie w 2021 roku

W roku bieżącym nie wszystkie dofinansowania do fotowoltaiki będą kontynuowane. Zakończone zostały np. programy „Słoneczne dachy” czy „Bocian”. Jednak lista programów, w ramach których można liczyć na dofinansowanie, przedstawia się następująco:

  • Mój prąd” jeden z dwóch najbardziej dochodowych programów, w 2021 roku będzie kontynuowany, zostanie jednak rozszerzony. Poza panelami fotowoltaicznymi można liczyć na dofinansowanie na stacje ładowania pojazdów elektrycznych, systemy zarządzania energii lub magazyny energii;
  • Czyste powietrze” – z niego można otrzymać wsparcie na prace termomodernizacyjne, w tym też na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej;
  • Agroenergia” – dofinansowanie dla rolników, którzy posiadają grunty rolne o powierzchni od 1 do 300 ha;
  • Energia plus” – to z kolei jest wsparcie dla przedsiębiorców.

Poza tymi nadal dostępne są: Ulga termomodernizacyjna, Ulga inwestycyjna dla rolników czy Program Stop Smog. Lista ta może się powiększyć, jest to możliwe, ponieważ jak wynika z dokumentu „Polityka energetyczna Polski do 2040”, Polska dąży do osiągnięcia 23% udziału w Odnawialnych Źródłach Energii w miksie energetycznym do 2030 roku.

Tak duży udział w rynku OZE jest trudny do zrealizowania bez konkretnych pomocy finansowych. Dlatego w Polsce pojawia się coraz więcej programów, które gwarantują dofinansowanie na panele fotowoltaiczne. W związku z tym najbliższe lata są najlepszym czasem na to, by zainwestować w fotowoltaikę. Firma Great Solar może pomóc w uzyskaniu środków i podpowie jakie dokumenty będą do tego potrzebne.

Instalacje fotowoltaiczne już za 13 950 zł z 90% dofinansowaniem!