Telefon +48 601 051 593
Adres e-mail biuro@greatsolar.eu

Czy fotowoltaika w Rzeszowie się opłaca?

Takie pytanie zapewne zadaje sobie każdy, kto chce zainstalować u siebie fotowoltaikę. Intensywny i szybki rozwój rynku fotowoltaiki powoduje, że w społeczeństwie pojawiają się różne plotki i stereotypy. Często pojawiają się wątpliwości czy fotowoltaika w Rzeszowie faktycznie się opłaca i czy jest to tak dobre rozwiązanie jak mówią o tym przedstawiciele firm. Przyjrzyjmy się więc tym stereotypom.

Fotowoltaika jest dla każdego

I tak i nie. Nie można się zgodzić w stu procentach, że fotowoltaika będzie dobra do każdego domu. Montaż paneli fotowoltaicznych w domu oczywiście może znacząco obniżyć rachunki za prąd. Co jednak w momencie kiedy Twoje rachunki są niewielkie, a miejsca na dachu stosunkowo mało? Dach o małej powierzchni, skierowany na północ albo taki, który posiada wiele połaci, będzie wymagał zastosowania rozwiązań droższych niż standardowe. Będą to między innymi mikroinwertery. Z kolei jeśli zużycie prądu w domu jest małe, inwestycja w fotowoltaikę może okazać się nieefektywna kosztowo.

Koszty energii obniżą się do zera

Z tym trudno się nie zgodzić. Ale taki stereotyp nie zawsze zgadza się z prawdą. Fotowoltaika w Rzeszowie faktycznie może obniżyć koszt zakupu energii elektrycznej do zera. Zostają jednak koszty związane z opłatą przesyłową. Fotowoltaika, która została podłączona do sieci (system on-grid), traktuje sieć energetyczną jako magazyn dla wyprodukowanej energii elektrycznej. Oznacza to, że prąd wytworzony przez panele nie jest w całości wykorzystywany przez prosumenta, oddawany jest do sieci. Następnie tę energię właściciel może pobrać z sieci w stosunku 0,8 kW na każdy oddany 1 kW. Ta usługa to właśnie opłata przesyłowa. Nie są to duże koszty, zazwyczaj mieści się w okolicach 200-300 zł.

Fotowoltaika zwróci się po ok. 4/5 latach

To akurat jest w stu procentach prawda. Szybkość zwrotu inwestycji wiąże się z wielkością rachunków za prąd. O co właściwie chodzi ze zwrotem i jak go obliczyć? Po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych, a także po podłączeniu instalacji do sieci inwestor staje się prosumentem. Oznacza to, że nie płaci wtedy rachunków za zakup energii elektrycznej. Oszczędza wtedy na rachunkach za prąd. Po 4/5 latach suma oszczędności jest w stanie pokryć inwestycję w panele fotowoltaiczne. W kolejnych latach inwestor ma energię elektryczną zupełnie za darmo. Jak fotowoltaika w Rzeszowie i oszczędności na niej przedstawiają się w liczbach?

Podajemy więc przykład:

Inwestor płaci rachunek za prąd 400 zł co dwa miesiące, co rocznie daje 2 400 zł. W takim razie, by zaspokoić swoje zapotrzebowanie na prąd będzie potrzebował instalacji o mocy 5 kWp. Za instalację fotowoltaiczną trzeba zapłacić 18 000 zł. Przy otrzymaniu dotacji z programu „Mój prąd” odzyskuje się 5 000 zł. Ulga termomodernizacyjna od 13 000 zł przy podatku dochodowym 17% wynosi 2 210 zł. Ostateczna cena za instalację to 10 790 zł. Tę kwotę dzieli się przez 2 400 zł, które wcześniej wydawało się za prąd w skali roku. W takim wypadku fotowoltaika w Rzeszowie zwraca się w niecałe 5 lat.

Fotowoltaika w Rzeszowie się opłaca

Faktów i mitów o instalacjach fotowoltaicznych jest więcej. Jednak nie da się zaprzeczyć, że ostatecznie fotowoltaika w Rzeszowie się opłaca. Liczby mówią same za siebie. Jeśli jednak potrzebujesz porady, zgłoś się do nas, doradzimy w każdej kwestii związanej z montażem fotowoltaiki.

Instalacje fotowoltaiczne już za 13 950 zł z 90% dofinansowaniem!