Dom energooszczędny jest budynkiem, którego zapotrzebowanie na energię, jest niższe niż w domu tradycyjnym. Inaczej zwany dom niskoenergetyczny, to taki budynek, który ma zapotrzebowanie na ciepło między 30 kWh a 60 kWh na rok. Projekt takiego domu musi spełniać konkretne wymagania, by mógł zostać uznany za energooszczędny.
Wszystko zaczyna się od projektu
Decydując się na budowę domu energooszczędnego, trzeba spojrzeć na cały budynek jak na jeden system energetyczny, którego części są od siebie zależne. Taki projekt powinien brać pod uwagę wodę, energię elektryczną, promienie słoneczne oraz inne zasoby naturalne. Dom energooszczędny dąży do zmniejszenia produkcji odpadów. Wszystkie te czynniki składają się na komfortowy dom energooszczędny o niższych niż tradycyjny dom kosztach użytkowania. Podczas projektowania zwróć uwagę na rozmieszenie pomieszczeń, dobrze jest np. usytuować salon lub jadalnie od strony południowej, będą wtedy dobrze nasłonecznione, przez co będzie z nich cieplej. Z kolei sypialnia czy kuchnia mogą być położone od wschodu, dzięki temu będą nasłonecznione rano, a chłodniejsze wieczorem. Od strony północnej, czyli najmniej nasłonecznionej można urządzić pomieszczenia gospodarcze, takie jak garaż, łazienka czy pralnia.
Postaw na instalacje ekologiczne
Aby Twój dom był energooszczędny, warto zainstalować w nim konkretne typy instalacji, które pozwolą nie tylko na zmniejszenie rachunków, ale też na ograniczenie szkodliwej emisji gazów. Budując dom energooszczędny, warto wykorzystać energię słoneczną. Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych pozwoli na zmianę promieni słonecznych na energię elektryczną. W ogrzewaniu wody pomogą panele solarne. W domu niskoenergetycznym sprawdzi się też pompa ciepła, która w przeciwieństwie do pieców grzewczych czerpie ciepło z naturalnych źródeł odnawialnych – ziemi, wody lub powietrza. Można też zastanowić się nad budową przydomowej oczyszczalni ścieków lub systemu odzysku wody deszczowej.
Izolacja jest równie ważna
Żeby budynek mógł być uznany za energooszczędny, powinien być odpowiednio zaizolowany. Ma to na celu zmniejszenie współczynnika przenikania ciepła. Ściany oraz ławy fundamentowe takiego domu muszą posiadać przynajmniej 20 cm warstwy izolacyjnej, z kolei podłoga na gruncie 15 cm. Dach, przez który straty ciepła są znaczne, powinien być zaizolowany wełną mineralną grubości 30 cm. Wymagania te są wyższe niż w domach tradycyjnych. Dom energooszczędny wymaga większej izolacji, ma ona bowiem znaczący wpływ na koszty użytkowania.
Ile kosztuje dom energooszczędny?
Koszt budowy domu, który będzie uznany za energooszczędny, jest zależny od wielu czynników. Nie jest to niczym nowym, podobnie jak podczas budowy domu tradycyjnego na cenę domu niskoenergetycznego wpływa:
- powierzchnia domu;
- rodzaj użytych materiałów;
- systemy grzewcze;
- kubatura domu;
- kształt dachu;
- położenie domu;
- rozmieszczenie pomieszczeń;
- system wentylacyjny.
Budowa domu tradycyjnego o powierzchni ok. 150 m2 to koszt ok. 400 tysięcy złotych. W przypadku domu energooszczędnego koszty te zwiększają się o ok. 200 tysięcy, wynika to oczywiście z zastosowania rozwiązań energooszczędnych i jakości materiału. Czy w takim wypadku dom energooszczędny się opłaca?
Czy warto wybudować dom energooszczędny?
Mimo że budowa domu energooszczędnego jest kosztowna, warto zainwestować przy budowie więcej pieniędzy. Ta inwestycja zwróci się w przyszłości. Decydując się na dom energooszczędny, mocno ograniczamy wydatki związane z rachunkami za energię. Mimo że kwoty mogą przerażać, w przyszłości może to przynieść mniejsze rachunki lub całkiem je wyeliminować co łącznie przełoży się na mniejszą kwotę utrzymania budynku.