Telefon +48 601 051 593
Adres e-mail biuro@greatsolar.eu

Z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna?

Jakiś czas temu wyjaśnialiśmy sposób, w jaki działa instalacja fotowoltaiczna. Pisaliśmy o tym w artykule: Jak działają panele fotowoltaiczne? Dziś przygotowaliśmy kompendium wiedzy o konstrukcji instalacji fotowoltaicznej. Innymi słowy, abyś lepiej zrozumiał korzyści, jakie wynikają z użytkowania fotowoltaiki, rozłożymy na czynniki pierwsze całą konstrukcję.

Specyfikacja konstrukcji

Instalacja fotowoltaiczna to urządzenie umożliwiające zamianę energii słonecznej w elektryczną. Mimo że na pozór wyglądają minimalistycznie i sprawią wrażenie produktu jednolitego, to w rzeczywistości są zespołem wielu elementów, do których zaliczamy:

  • panele słoneczne

To najważniejsze elementy każdej instalacji fotowoltaicznej i zarazem największe. Panele słoneczne (lub jak ktoś woli – baterie słoneczne), to urządzenia, które wykorzystują promienie słońca do produkcji energii. Składają się z mniejszych części, czyli ogniw. Mogą być monokrystaliczne lub polikrystaliczne.

  • inwerter

Odpowiada za transformację prądu stałego na zmienny. Jak zapewne wiesz, baterie słoneczne wytwarzają prąd stały. Inwerter jest narzędziem, które umożliwia zamianę prądu stałego na zmienny o mocy 230V i częstotliwości 50 Hz. Uzupełniają zatem pracę paneli. Inwertery są podpinane do każdego panelu z osobna.

  • optymalizatory

Ich zadaniem jest sprawienie, aby panel fotowoltaiczny miał na wyjściu największą możliwą moc.

  • okablowanie

Przewody każdej instalacji fotowoltaicznej są zawsze narażone na zmiany temperatur, często gwałtowne. Może to prowadzić do zwiększania napięcia. W związku z tym bardzo ważne, aby instalacja fotowoltaiczna posiadała wysokiej jakości kable – odporne na promieniowanie UV, działanie skrajnych temperatur, różnego rodzaju obciążenia itp.

  • liczniki zużycia energii
  • akumulator

Stanowią dodatkową opcję magazynowania energii. Wpływa na wydajność całej instalacji.

Najlepsze instalacje fotowoltaiczne znajdziesz w Great Solar! 

Importujemy i dystrybuujemy wysokiej klasy panele fotowoltaiczne. Urządzenia są przez nas sprowadzane z wyłącznie sprawdzonych źródeł. Stawiamy na jakość świadczonych usług, co znajduje odzwierciedlenie w licznych nagrodach i wyróżnieniach, jakie nasza firma dostała. 

Instalacje fotowoltaiczne już za 13 950 zł z 90% dofinansowaniem!