Telefon +48 601 051 593
Adres e-mail biuro@greatsolar.eu

Jak inwestować w farmy fotowoltaiczne? Poradnik – część II

Artykuł „Jak inwestować w farmy fotowoltaiczne? Poradnik – część 1.” cieszył się Waszym ogromnym zainteresowaniem. Kontynuujemy więc temat dotyczący inwestowania w farmy fotowoltaiczne. Gdy lokalizacja została wybrana, dokumenty skompletowane, pora na kolejny krok! Przejdź go z nami!

Warunki przyłączenia farmy fotowoltaicznej

Kolejny etap również ma związek z papierologią – w przypadku tak dużej i drogiej inwestycji jest to nieuniknione, jednak z naszym wsparciem, całkowicie możliwe do przejścia.

Planując inwestycję w farmy fotowoltaiczne, należy pamiętać o odpowiedniej wielkości i mocy realizacji. Fotowoltaika musi spełniać wymogi, jeśli ma zostać podłączona do sieci elektroenergetycznej. W zakładzie energetycznym należy złożyć wniosek y wdanie warunków przyłączenia. Oto niezbędne załączniki do wniosku:

poświadczenie posiadania lub dzierżawy gruntu,

warunki zabudowy (ewentualnie Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego),

mapa podglądowa terenu.

Dokumenty to jedno – istotne jest także uiszczenie opłat. Jeśli instalacja fotowoltaiczna ma moc większą niż 5 MW, wszystkie koszty leżą po stronie inwestora. Warto dodać, że przyłączenie do sieci instalacji poniżej 40 kW jest darmowe. Czas oczekiwania na przyłączenie wynosi do 150 dni.

Koncesja – ostatni etap przed rozpoczęciem budowy farmy fotowoltaicznej

Do rozpoczęcia realizacji projektu farmy niezbędna jest koncesja, a właściwie uzyskanie przyrzeczenia jej wydania, czyli promesy. Wniosek z odpowiednimi załącznikami dostępnymi na stronie WWW instytucji należy złożyć do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Niezbędne jest uiszczenie stosownej opłaty.

Początek budowy farmy fotowoltaicznej

Po uzyskaniu stosownych pozwoleń i deklaracji, można rozpocząć proces budowy farmy fotowoltaicznej. Trwa on zwykle od kilku do kilkunastu tygodni (w zależności od warunków atmosferycznych i wielkości inwestycji). Początek? Oczywiście fundamenty konstrukcji! Następnie montuje się wszelkie niezbędne elementy: stoły, panele, inwertery oraz stację transformatorową. Oczywiście, nie zajmuje się tym inwestor. Od tego są specjalistyczne i doświadczone firmy. Great Solar ma na koncie kilka udanych realizacji, m.in. w Sokołowie Małopolskim. Niech Twoja inwestycja dołączy do tego grona!

By gotowa farma fotowoltaiczna zaczęła działać niezbędne są odpowiednie przyłącza i oczywiście koncesja. Kiedy wszystko jest gotowe, a koncesja otrzymana, można cieszyć się ekologiczną inwestycją, która wspiera rozwój technologiczny w Polsce. 

Instalacje fotowoltaiczne już za 13 950 zł z 90% dofinansowaniem!