Telefon +48 601 051 593
Adres e-mail biuro@greatsolar.eu

Jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych?

Kiedy planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej, musisz szczególną uwagę poświęcić na jej wymiary. Im większe panele fotowoltaiczne, tym więcej wyprodukowanego prądu. Pamiętaj jednak, że moc instalacji musisz dobrać do zapotrzebowania. Wymiary i waga paneli mają duży wpływ na możliwość ich montażu na dachu konkretnego budynku. Co musisz wiedzieć o wymiarach instalacji słonecznej?

Panele fotowoltaiczne – jakie mają wymiary?

Rozmiary paneli fotowoltaicznych zależą od tego, z czego są zbudowane. Każdy moduł to połączone ze sobą ogniwa fotowoltaiczne, które odpowiadają za przekształcenie promieni słonecznych w energię elektryczną.

Jedno ogniwo ma najczęściej rozmiar 15 × 15 cm. Na rynku dostępne są z kolei przede wszystkim moduły, które składają się z 48, 60 lub 72 ogniw. Niezależnie od producenta, panele fotowoltaiczne mają zwykle podobne wymiary. Dla najczęściej spotykanej wersji, czyli z 60 ogniwami wymiary paneli to ok. 100 cm szerokości, od 165 do 170 cm długości i 4 cm grubości. Moduły składające się z 72 ogniw są dłuższe, ich długość to wtedy ok. 200 cm.

Ustandaryzowane wymiary modułów fotowoltaicznych pozwalają na łatwiejsze ustalenie rozmiaru całej instalacji, tak by ta pokryła zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną. Dla przykładu, jeśli średnie zużycie na prąd dla gospodarstwa domowego wynosi ok. 2500 kWh, najlepiej będzie zamontować instalację o mocy 3 kWp, to znaczy najczęściej ok. 8-10 modułów. W przypadku zbyt małej powierzchni dachu możesz zamontować instalację na gruncie.

Ile ważną panele fotowoltaiczne?

Powierzchnia dachu to nie jedyny problem, który możesz napotkać. Przed montażem instalacji upewnij się, że jest on wystarczająco wytrzymały, musi on bowiem utrzymać ciężar instalacji fotowoltaicznej. Ile więc ważą panele fotowoltaiczne?

To zależy od sposobu ich wykonania, a także od ilości ogniw. Przyjmuje się jednak, że pojedynczy moduł fotowoltaiczny waży ok. 18 kg. Większe moduły mogą z kolei ważyć nawet 25 kg, wiąże się to ze sporym obciążeniem dachu. W związku z tym dach, na którym mają być zamontowane moduły, powinien mieć nośność na poziomie minimum 250 kg/m2. Dotyczy to bezpośredniego montażu na dachu pochyłym. W przypadku dachu płaskiego istotna będzie również waga konstrukcji wsporczych, które zapewniają ustawienie paneli pod odpowiednim kątem. Zazwyczaj na dachach stosuje się lżejsze wsporniki aluminiowe, z kolei jeśli instalacja jest montowana na gruncie, wybiera się wsporniki stalowe.

Wybór odpowiedniej instalacji

Jeśli inwestujesz w fotowoltaikę, z pewnością zależy Ci na tym, by instalacja była nie tylko wydatna, ale też jak najbardziej opłacalna. Dlatego dobrze jest zaufać ekspertom. Great Solar zadba o odpowiedni wybór każdego pojedynczego modułu. Weźmiemy pod uwagę wagę i wymiary, jakie mają panele fotowoltaiczne. Dopasujemy je do dostępnego miejsca na dachu budynku lub gruncie. Pomożemy Ci wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie i zadbamy o realizację krok po kroku. Skontaktuj się z nami już teraz!

Instalacje fotowoltaiczne już za 13 950 zł z 90% dofinansowaniem!