Telefon +48 601 051 593
Adres e-mail biuro@greatsolar.eu

Odnawialne źródła energii – rodzaje i ich zastosowanie

Jak wykorzystać odnawialne źródła energii w swoim domu? Czy warto je zamawiać? Takie pytania coraz częściej padają podczas rozmów w gronie rodzinnym, przyjacielskim, miejscach pracy. Dzieje się tak z prostego względu – odnawialne źródła energii umożliwiają zaoszczędzenie sporej ilość pieniędzy na rachunkach w dłuższej perspektywie czasu. Postanowiliśmy uporządkować informacje na ich temat.

Czym są odnawialne źródła energii?

Odnawialne źródła energii – tak jak wskazuje sama nazwa – to źródła energii, które odnawiają się w stosunkowo krótkim przedziale czasu. Odnoszą się natury. Swoje źródła mają w wodzie, działaniu wiatru, promieniach słońca itp. Korzystając z nich, nie wyczerpujemy zasobów naszej planety, ponieważ “praca” tych źródeł energii wpisuje się w jej naturalny cykl.

Odnawialne źródła energii – rodzaje

Odnawialne źródła energii są terminem niezwykle szerokim. Pisząc o nich, najczęściej mamy na myśli:

  • turbiny wiatrowe – określane potocznie jako duże i widoczne z daleka wiatraki, to urządzenia, których celem jest ujarzmianie wiatru. Przekształcają one energię kinetyczną wiatru na pracę mechaniczną.
  • pompy ciepła – zadaniem tych urządzeń jest podgrzewanie wody użytkowej, basenowej. Służą także do ogrzewania budynków.
  • kolektory słoneczne, czyli tzw. solary są nierzadko mylone z panelami fotowoltaicznymi. Mimo że wyglądają podobnie do wspomnianej fotowoltaiki, kolektory słoneczne konwertują promienie słoneczne na energię cieplną, nie elektryczną.
  • panele fotowoltaiczne wykorzystują promienie słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej. Sposób w jaki się to odbywa, opisaliśmy w naszym poradniku: Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne obowiązkowym urządzeniem w każdym domu energooszczędnym

Dom energooszczędny bez odnawialnych źródeł energii, w tym paneli fotowoltaicznych, to taki dom energooszczędny w nie w pełni. Pisząc delikatnie. O tym, jakie jest znaczenie paneli fotowoltaicznych w kwestii energooszczędności, pisaliśmy w artykule: Wybuduj dom energooszczędny z ogniwami Great Solar!

Zamów panele fotowoltaiczne w Great Solar!

Sprzedajemy monokrystaliczne oraz polikrystaliczne panele fotowoltaiczne (o różnicy między tymi urządzeniami przeczytać w artykule: Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne a polikrystaliczne). Zachęcamy do kontaktu. Nasi pracownicy udzielą wyczerpujących informacji na temat oferowanych przez odnawialnych źródeł energii.

Instalacje fotowoltaiczne już za 13 950 zł z 90% dofinansowaniem!