Telefon +48 601 051 593
Adres e-mail biuro@greatsolar.eu

Odnawialne źródła energii w domu jednorodzinnym

Od początku roku 2021 każdy nowo powstały budynek musi spełniać standardy WT 2021, które zakładają obniżenie zużycia energii pierwotnej. Zużycie energii w 2021 roku nie może przekraczać 70 kWh/m2/rok. Spełnienie tych wymagań będzie łatwiejsze jeśli zastosuje się w domu odnawialne źródła energii. Na jakie rozwiązania OZE warto się zdecydować, żeby były jak najbardziej opłacalne?

Odnawialne źródła energii, dlaczego warto?

Wykorzystanie OZE niesie ze sobą wiele korzyści. Najważniejszą i najczęściej wymienianą jest zmniejszenie comiesięcznych opłat eksploatacyjnych. Dzięki odnawialnym źródłom energii właściciel nieruchomości może zyskać większą niezależność od dostawców prądu. Dodatkowo zamontowanie urządzeń i systemów, które wykorzystują odnawialne źródła energii, wzrasta wartość nieruchomości podczas sprzedaży.

Jakie urządzenia OZE można zainstalować w domu?

Na rynku jest kilka urządzeń, które opierają się o OZE, i które można zamontować podczas budowy domu:

Pompa ciepła – to alternatywa dla kotłów grzewczych. To rozwiązanie korzysta z energii elektrycznej w zaledwie 25%, pozostałą energię pozyskuje z odnawialnych źródeł. Za jej pomocą jest możliwość ogrzania i ochłodzenia domu, pogrzania wody użytkowej. Pompa ciepła ma jeszcze jedną ważną cechę, na 1 kWh zużytej energii elektrycznej uzyskuje od 3 do 5 kWh energii cieplnej, co pozwala na nawet trzykrotne obniżenie kosztów ogrzewania w stosunku do urządzeń, które nie wykorzystują OZE.

System fotowoltaiczny to coraz bardziej popularne rozwiązanie, które korzysta z energii słonecznej w 100%. Pozyskaną w ten sposób energię wykorzystuje się do pracy urządzeń RTV i AGD, ale również do zasilania pompy ciepła. Połączenie tych dwóch rozwiązań (fotowoltaiki i pompy ciepła) pozwala na uniezależnienie się od dystrybutorów prądu.

Przydomowa elektrownia wiatrowa – jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które mieszkają daleko od sieci energetycznej lub mają problem z częstymi dostawami prądu. Elektrownia wiatrowa ma jedną najważniejszą zaletę, w przeciwieństwie do paneli solarnych działa lepiej w zimie, kiedy dostęp do słońca jest zdecydowanie mniejszy.

Rekuperator – to urządzenie, które odzyskuje ciepło z wentylacji. Działanie rekuperatora jest proste, ogrzewa on powietrze, które wpływa do domu powietrzem, które z niego wypływa. Warto wybrać takie urządzenie, które zapewnia sprawność nominalną powyżej 90% i potrzebuje nie więcej niż 0,35 W mocy na przepompowanie 1 m3 powietrza.

Zadbaj o odpowiednią izolację

Odnawialne źródła energii to nie jest jedyny sposób na obniżenie rachunków i stworzenie domu energooszczędnego. Odpowiednia izolacja zastosowana podczas budowy domu również pomoże zaoszczędzić na zużyciu energii. Co oznacza lepsza izolacja? Zainwestowanie w lepiej izolowane okna, najlepsze będą te o współczynniku przenikania ciepła niższym niż 1.0 W/m2:K.

Odnawialne źródła energii to energooszczędny dom

Odnawialne źródła energii dają wiele korzyści. Połączenie kilku elementów jednocześnie jest możliwe i będzie zdecydowanie opłacalne. Fotowoltaika, pompa ciepła czy rekuperator dają świetne wyniki w produkcji energii, ogrzewaniu domu i ilości zaoszczędzonych na rachunkach pieniędzy. Nie czekaj i zainwestuj w odnawialne źródła energii już dziś.

Instalacje fotowoltaiczne już za 13 950 zł z 90% dofinansowaniem!